Warning: include(/storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/libraries/joomla/crypt/global.php): failed to open stream: No such file or directory in /storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/index.php on line 8 Warning: include(): Failed opening '/storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/libraries/joomla/crypt/global.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/lib/php:/storage/content/31/107231/pear/php') in /storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/index.php on line 8 Warning: include(/storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/modules/mod_users_latest/lib.php): failed to open stream: No such file or directory in /storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/includes/framework.php on line 5 Warning: include(): Failed opening '/storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/modules/mod_users_latest/lib.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/lib/php:/storage/content/31/107231/pear/php') in /storage/content/31/107231/norrent.se/public_html/includes/framework.php on line 5 Höstprogram 2016

Höstprogram 2016

nef logo 

Höstprogram 2016

Norrlands entomologiska förening

 

Årets kurs: Insekter på rikkärr

Lördag – söndag 13-14 augusti

Helgen 13-14 augusti beger sig NEF till den gudsförgätna, men ack så kalk- och grönstensrika del av det egentliga Västerbotten som går under benämningen ”Övre Kågedalen”. Under ledning av kunniga entomologer utforskar vi vad som kryper, krälar och svärmar bland bottenlösa flarkgölar och stinkande svarta dyhål på områdets rikmyrar. Insektsfällor av olika sort och kulört finns redan utplacerade i området och insamlingstillstånd finns för lokaler som ligger inne i naturreservat. Boende sker i dubbelrum på ”Hotell Annexet” i Boliden. Pris 350 kr/ person och natt. Anmälan till ansvariga senast 7 augusti.

Samåkning i bilar från Umeå ordnas efter behov och anmälan. För de som önskar åka direkt till Boliden samlas vi kl 11:00 på lördag vid boendet.

Ansvariga: Andreas Garpebring, 070-325 21 93, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. och

Roger Pettersson 070-392 90 11, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Artbestämningskväll

Onsdag 21 september

Vi träffas för sortering och artbestämning av sommarens insamlade material. Ta med ert eget eller hjälp till med föreningens fällmaterial som vi samlat under rikkärrskursen i Övre Kågedalen. Efter artbestämning och sortering avrundar vi med fika som föreningen bjuder på.

Samling kl 18:00 vid KBC, Umeå Universitet.

Ansvarig: Julia Pettersson, 070-256 51 66, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 

 

Årets skörd: bildvisning och bestämningskväll

Onsdag 19 oktober

Vi summerar insektssommaren 2016, kollar på bilder och insamlade djur. Alla är välkomna att ta med artlistor, bilder eller monterade insekter för att summera årets fångst. Den som vill kan även fortsätta med artbestämning av det insamlade materialet från sommarens rikkärrskurs. Föreningen bjuder på ölkorv.

Samling kl 19:00 vid KBC, Umeå Universitet.

Ansvarig: Sven Hellqvist, 070-602 37 56, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Entomologisk filmfestival

Fredag 25:e november kl 19:00

NEF:s filmfest är en kväll vikt för dig som vill lära känna den inneboende ondska som tillmäts spindlar och insekter på vita duken. Du erbjuds här en unik möjlighet att komma i kontakt med de rädslor som den kulturella förfiningen sökt gömma undan. Under kvällens lopp visas tre långfilmer och en rad med obskyra och otäcka klipp från andra filmer. Årets tema är ännu inte fastställt, men räkna med att det blir något riktigt läskigt. Det blir en lång kväll fram till småtimmarna och som färdkost intas med jämna intervall popcorn som sköljs ner med gettojuice. Som vanligt är det Anders Nilsson som håller i fjärren. Fullt skalenligt program anslås på NEF:s hemsida och lite varstans när det börjar närma sig.

Samling kl 19:00 vid KBC, Umeå Universitet.

Ansvarig: Anders Nilsson, 073-835 76 60, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Föreningsinfo

NEF är numera papperslösa!

På ett tidigare årsmöte beslutade vi att överge de resurs- och tidskrävande pappersutskicken och istället övergå till elektronisk kommunikation. Numera kommer program i pappersformat enbart att skickas ut till de medlemmar som inte finns med på föreningens e-postlista eller de som uttryckligen meddelat att de även fortsättningsvis vill ha pappersutskick. På detta sätt sparar vi både arbetstid för styrelsen och papper.

Vill du även fortsättningsvis få pappersutskick med föreningens aktiviteter, anmäl då detta till Sven Hellqvist på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Om du ännu inte är med på föreningens e-postlista men önskar få mailutskick om föreningens aktiviteter ska du även anmäla detta till Sven.

 

Hemsida och facebook-sidor

Kolla även in föreningens hemsida på www.norrent.se och om du har facebook kan du besöka och gilla våra sidor på www.facebook.com/#!/pages/Norrlands-Entomologiska-F%C3%B6rening/215073375185627 och www.facebook.com/#!/groups/327054894040368/.

 

Medlemsavgift 2016

 

Ni som ännu inte betalt medlemsavgift för 2016: Gör det genom att sätta in 100 kr på föreningens plusgirokonto 46 52 88 – 9. Glöm inte att ange ny adress om du flyttat sen senast.

 

Upprop: teckna en prenumeration på Entomologisk tidskrift och Yrfän!

Entomologisk tidskrift är en vetenskaplig tidskrift om insekter och Yrfän är den mer populärvetenskapliga varianten på samma tema. Båda tidskrifterna ges ut av Sveriges Entomologiska förening. En årsprenumeration på Entomologisk tidskrift kostar 350 kr och Yrfän 200 kr för fyra nummer. Dessutom finns ett paketpris på 500 kr för båda tidskrifterna. Prenumeration tecknas genom att man betalar in prenumerationsavgiften på postgiro 6 60 47-2. Ange att det gäller prenumeration på ET/Yrfän och glöm inte namn och adress. Bara gör’t. Se mer på www.sef.nu

Nytt på Hemsidan

04 augusti 2016
11 januari 2016
10 september 2015
© 2017 Norrlands Entomologiska Förening